argentyna - o tym jak powstało tango

Sto pięćdziesiąt lat temu, po drugiej stronie Atlantyku, w tętniącym życiem i mówiącym językami trzech kontynentów Buenos Aires, narodził się nowy taniec. Tango zawładnęło sercami, umysłami i nogami ówczesnych Porteños i w tempie błyskawicy pojawiło się na salonach całego świata. Pełne emocji, dynamiki, walki i tęsknoty, jest jak trzyminutowy romans na parkiecie. Budzi skrajne odczucia. Intryguje. Jest odważne, egzotyczne, a jednocześnie bliskie każdemu z nas. Bo serce każdego z nas bije w rytmie tanga.
Narrator zabiera nas w podróż na południe. Podróż ta ma dwa wymiary. Jest przede wszystkim wyprawą wgłąb siebie, by zmierzyć się z własnym strachem i z tym, za czym wciąż tęsknimy. Surowa argentyńska pampa niczym nie różni się od gąszczu ulic Buenos Aires. Wszędzie tam gdzie jesteśmy, jesteśmy najpierw sami ze sobą.
Szukając tego, co jest w nas prawdziwe, odnajdujemy własne emocje. Wszystkie. Miłość i cierpienie. Radość i ból. Ekscytację i gniew. Bez oceniania, bez tłumienia, pozwalamy im przyjść i być takimi, jakie są. Bez względu na okoliczności.

To właśnie o emocjach jest Argentyna. 

O emocjach, które przez lata tłumione, wychodzą z nas każdą komórką w muzyce, w ruchu, w tańcu. 

I w tym sensie każdy z nas ma do przebycia drogę na południe.

W spektaklu biorą udział muzycy, którym przewodzi niezwykle oryginalny instrument – BANDONEON. Przybył z Europy do Buenos Aires wraz z imigrantami w XIX wieku. Jego ostre dźwięki nadaly tangu wyrazistości. Stał się nieodzownym elementem kultury tanga argentyńskiego. Muzycy wraz z tancerzami, za pomocą obrazu, słowa, tańca i muzyki opowiedzą Państwu historię, która wydarzyła się naprawdę. Historię powstania nowego żywiołu. Tanga, którego echa słychać już w folklorze argentyńskim, a widać je tańcach: malambo, zambie i chacarerze. To wszystko na jednej scenie z międzynarodową obsadą artystów.

spektakl ARGENTYNA 

czas: trwania: 80 minut 

narracja, muzyka na żywo międzynarodowy zespół artystów tancerzy 

scenariusz i reżyseria 

Agata Czartoryska & Michał Kaczmarek 

kontakt TEATR TANGA 

tel. 793 963 700 

sekretariat@teatrtanga.pl